Mrożenie to prosty, tani i bardzo skuteczny sposób na przedłużenie świeżości jedzenia. Dzięki niemu można znacznie ograniczyć skalę marnowania żywności, więc warto to robić. Należy jednak pamiętać o pewnej ważnej kwestii. Nie każdy ma świadomość, jak bezpiecznie zamrażać mięso. Wyjaśniamy, jak to zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.
Nigdy nie zamrażaj mięsa w ten sposób. Technolog żywności ostrzega
Lodówka z zamrażalnikiem to ogromna wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Wiele osób kupuje mięso na zapas na promocji, a następnie mrozi. To dobry i bezpieczny sposób na jego przechowywanie, pod warunkiem że trzymamy się kilku zasad.
Po pierwsze, nie należy zamrażać produktów, które przez dłuższy czas znajdowały się w temperaturze pokojowej. Mogło tam dojść do rozwoju bakterii, a mrożenie ich nie zabije. Istnieje ryzyko, że takie mięso nam zaszkodzi.
Warto także podpisywać zamrożone mięso i nie chodzi tylko o rodzaj, ale również o datę zamrożenia. Dobrym pomysłem jest podzielenie dużej porcji na kilka mniejszych. Dzięki temu łatwiej nam będzie później utrzymać porządek.
O czym jeszcze musimy pamiętać? Technolog żywności Marta Zaleska zwraca uwagę na ważną kwestię, o której wiele osób w ogóle nie myśli.
Ekspertka ostrzega, aby nie mrozić mięsa w oryginalnym opakowaniu. Problemem jest tutaj ta podkładka w mięsie, czyli wkład chłonny. Przedmiot ma za zadanie wchłanianie płynów, które wyciekają z mięsa. Jest potrzebny, ale nie w zamrażalniku. Zawsze należy wyjąć go przed mrożeniem, ponieważ stanowi on świetną pożywkę dla bakterii.
Ekspertka radzi, aby mięso przełożyć do oddzielnych woreczków, usunąć jak najwięcej powietrza i szczelnie zamknąć. Wówczas możemy bezpiecznie je zamrozić.
Jak długo można przechowywać mięso w zamrażalniku? Mało kto o tym wie
Na początek należy wyjaśnić, że zamrożone produkty nie zyskują dzięki temu nieograniczonej trwałości i również się psują. Proces ten przebiega jednak o wiele wolniej, dlatego jedzenie w zamrażalniku można trzymać bez obaw przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Ile dokładnie? To zależy od konkretnego produktu. Znaczenia ma również ich data ważności. Im krótsza, tym wcześniej należy je zjeść (również w przypadku zamrażania).