W Accor zrównoważony rozwój jest centralnym elementem naszej strategii projektowej. W praktyce oznacza to, że zespoły ds. projektowania i technicznych usług wykorzystują swoje talenty i kreatywność, aby zapewnić, że tworzona strategia i koncepcje mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Nasze zespoły opracowały szczegółowe wytyczne dotyczące zrównoważonego budownictwa dla każdej z naszych marek, a także surowe kryteria wyboru dla projektów, produktów budowlanych i dostawców. Dzięki temu możemy zagwarantować, że wszyscy nasi partnerzy – od etapu koncepcji do produkcji – podzielają nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Z myślą o cyrkularności i redukcji emisji węgla wprowadziliśmy narzędzie do pomiaru ekoprojektowania, które analizuje wpływ naszych koncepcji projektowych na środowisko.
Mercure Katowice Centrum, Polska: Symbol Ekoprojektowania
Wchodząc do hotelu Mercure Katowice Centrum, od razu można dostrzec jego zaangażowanie w ekoprojektowanie. Na fasadzie budynku znajdują się dwie ściany pokryte roślinnością, z których największa ma powierzchnię 260 m² i zawiera prawie 7 000 roślin – jest to największa tego typu zielona ściana w mieście. Fasada nie tylko wita gości swoim pięknem, ale również ma pozytywny wpływ na mikroklimat – obniża temperaturę otoczenia w upalne dni, produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla oraz zatrzymuje zanieczyszczenia powietrza. W lobby można podziwiać mural zaprojektowany przez lokalnego artystę z okazji konferencji COP24 – kolejny wyraz zaangażowania hotelu w kwestie ekologiczne.
Zasada „Zielony i Czysty”, która przyświeca projektowi tego obiektu, znajduje swoje odzwierciedlenie również w systemach operacyjnych. Zrównoważone rozwiązania zostały wdrożone w każdym aspekcie, aby zminimalizować wpływ na środowisko, od systemów fotowoltaicznych, przez dystrybucję energii wewnątrz budynku, recykling materiałów, zaawansowane systemy zbierania wody deszczowej i odzysku ciepła, po stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W międzyczasie, 268 pokoi oferuje gościom spokojne i harmonijne otoczenie w naturalnych kolorach i materiałach, doskonale wpisujących się w koncepcję hotelu. Od momentu otwarcia w 2021 roku, hotel został wielokrotnie nagradzany za swoje rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym Zieloną Nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, certyfikatem LEED Platinum oraz główną nagrodą na MP Power Awards.
Jako symbol ekoprojektowania – zarówno dla Grupy, jak i regionu – Mercure Katowice Centrum wyznacza wysokie standardy we współpracy z lokalnymi firmami, dostawcami żywności i producentami. Zespół hotelu aktywnie uczestniczy również w kampaniach zrównoważonego rozwoju, takich jak sprzątanie miasta, aby jeszcze bardziej zwiększyć swój pozytywny wpływ. Dzięki nieustającemu zaangażowaniu w odpowiedzialność ekologiczną i zaangażowanie społeczne, Mercure Katowice Centrum nie tylko stanowi przykład zrównoważonej gościnności, ale również inspiruje innych do podążania jego śladem.
O Accor: światowy lider w branży hotelarskiej
Accor to światowy lider w branży hotelarskiej, oferujący niezapomniane doświadczenia w ponad 110 krajach w 5 600 obiektach, 10 000 miejscach gastronomicznych, obiektach wellness oraz elastycznych przestrzeniach do pracy. Grupa posiada jedno z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów hotelarskich, obejmujących ponad 45 marek hotelowych – od luksusu po ekonomiczne, a także styl życia we współpracy z Ennismore. Accor angażuje się w działania na rzecz etyki biznesowej i uczciwości, odpowiedzialnej turystyki, zrównoważonego rozwoju, współpracy społecznej oraz różnorodności i włączenia.